گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنرانی دکتر سجادپور تحت عنوان سیاست خارجی ایران: چالش ها و فرصت ها


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر سجادپور تحت عنوان سیاست خارجی ایران: چالش ها و فرصت ها

دکتر سید محمد کاظم سجاد پور رئیس مرکز مطالعات سیاسی بین المللی وزرات امور خارجه کشورمان که برای شرکت در گفتگوهای مراکز مطالعات سیاسی و بین المللی به توکیو سفر کرده است در ادامه دیدارهای خود عصر امروز 30/8/97 در بنیاد صلح ساساکاوا با حضور تعداد زیادی از اساتید، محققان روابط بین الملل و خبرنگاران داخلی ژاپن به ایراد سخنرانی تحت عنوان «سیاست خارجی ایران: چالشها و فرصت ها» پرداخت.

دکتر سجادپور در بخش اول سخنان خود پیش فرض ها و برساخت ها ی که دیگران در مورد سیاست خارجی ج. ا. ایران  مطرح می کنند را تشریح نمود . سپس به شناسایی عناصر و متغیرهای متعددی که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را شکل می دهند اشاره کرد. رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود متن پویا و پرتحولی را که سیاست خارجی کشورمان در آن شکل می گیرد را تشریح نمود و به نقد پیش فرض ها و برداشت های نادرست پرداخت و تصریح کرد این پیش فرض ها تقلیل گرایانه و ساده اندیشانه که برای ایجاد ترس و هراس از ایران هستند هیچ کدام از نظر تحلیلی قابل اعتناء نیستند،

دکتر سجادپور در زمینه متغیرهای شکل دهنده سیاست های جمهوری اسلامی ایران به  متغیر های های ژئوپلتیک پرداخت و گفت که ایران با داشتن 15 همسایه , پیوند دهنده مناطق مختلفی چون آسیا مرکزی،قفقاز،شبه قاره هند و شرق دنیای عرب با یکدیگر است.ایشان در زمینه عوامل دیگر متغیرهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به هنجارها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته پرداخت و به اهمیت استقلال، بعنوان مفهومی بنیادین و هنجاری در سیاست خارجی کشورمان توجه ویژه ای کرد و علاوه برآن دستاوردهای همه جانبه کشورمان درعرصه منطقه ای که امکان اثر گذاری می بخشد را تشریح نمود.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی بین المللی سرانجام به تصمیمات جمهوری اسلامی ایران درعرصه سیاست خارجی در زمینه همکاری دوجانبه،سه جانبه و چند جانبه پرداخت و نمونه هایی از این همکاری را بر شمرد و بطور ویژه به نودمین سالگرد رابطه دو جانبه ایران و ژاپن اشاره کرد . ایشان در زمینه محیط و متن پویایی که بر سیاست خارجی ایران اثر می گذارد  به پویایی های داخلی، منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و نتیجه گرفت که جمهوری اسلامی ایران نه فقط تامین کننده امنیت خود است بلکه تامین کننده امنیت منطقه نیز می باشد.  

 


٠٩:٣٢ - 1397/09/01    /    شماره : ٥٤٦٠٠٩    /    تعداد نمایش : ١٣١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران