گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ملاقات سفیر ج ا ایران در ژاپن با کیتااوکا رئیس جایکا و کوشیکاوا معاون ارشد اجرایی جایکا


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات سفیر ج ا ایران در ژاپن با کیتااوکا رئیس جایکا و کوشیکاوا معاون ارشد اجرایی جایکا

مرتضی رحمانی موحد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با آقای کیتااوکا رئیس آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا)  و به طور جداگانه با آقای کوشیکاوا معاون ارشد آن سازمان ملاقات و در خصوص  درخصوص روابط دو جانبه در زمینه همکاری های توسعه ای گفتگو و تبادل نظر نمود.

آقای کیتا اوکا رئیس آژانس جایکا با اشاره به گنجینه ایرانی در موزه شهر نارا که سابقه آن به قرن ها قبل باز می گردد اظهار داشت حضور این اقلام فرهنگی در ژاپن نشان می دهد روابط دو کشور و تعاملات ایران و ژاپن از سبقه ای تاریخی و بسیار قدیمی  برخوردار است که از طریق راه ابریشم صورت می پذیرفته است. وی اشاره داشت تقویت مناسبات  ایران و ژاپن نیازمند  فراهم نمودن بستر در زمینه های تعاملات فرهنگی و دانشجویی است. ارتقاء مطالعات ایرانشناسی در ژاپن می تواند به تحقق تقویت مناسبات  کمک نموده و از آن حمایت می نمایم.

 رحمانی موحد روابط دو کشور را ریشه دار، تاریخی و دوستانه توصیف نمود که نیازمند مراقبت است. یکی از راه های تقویت ریشه های روابط مردم با مردم، و بویژه توسعه گردشگری است. سال آینده نودمین سالگرد برقراری روابط دوجانبه ایران و ژاپن است و برنامه هایی برای آن در نظر گرفته شده است امیدواریم جایکا در اجرای این برنامه ها نقش داشته باشد. مردم ژاپن با اخلاق، فرهنگ هستند و خانواده ریشه عمیق و تاریخی دارد.

در ادامه سفیر کشورمان در ژاپن با آقای کوشیکاوا معاون ارشد اجرایی آژانس نیز دیدار نمود. در این ملاقات همکاری های گذشته، پروژه های در دست اجرا و پروژه های آتی جایکا در ایران مورد تبادل نظر و گفتگو قرار گرفت.  طرف ژاپنی با اشاره به صنعت گردشگری ژاپن اظهار داشت تعداد گردشگران خارجی ورودی به ژاپن تا چند سال پیش حدود 6 تا 7 میلیون نفر بود و اکنون در آستانه رسیدن به 30 میلیون نفر است و هدف آن است تا در سال 2030 به هدف 60 میلیون گردشگری خارجی ورودی برسیم. وی اعلام آمادگی نمود تا تجارب ژاپن برای توسعه گردشگری ایران مورد استفاده قرار گیرد و در این خصوص به کمک جایکا برای تهیه طرح جامع گردشگری تبریز اشاره نمود. وی افزود چون ایران بناهای تاریخی زیادی دارد از ظرفیت لازم برای توسعه گردشگری برخوردار است.

رحمانی موحد اظهار داشت جایکا یک نشان معتبر در همکاری های بین ایران و ژاپن است. موضوعات همکاری جایکا در ایران موضوعات انساندوستانه و بشردوستانه اند که نمی توانند متوقف شوند و باید راه حل هایی برای پیشرفت در اجرای آنها پیدا نماییم.


٠٤:٥٥ - 1397/07/11    /    شماره : ٥٣٨٢٠٢    /    تعداد نمایش : ١٣١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران