گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تجلیل از خدمات منوچهر متکی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو


  چاپ        ارسال به دوست

تجلیل از خدمات منوچهر متکی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو

پس از اعطای نشان عالی دولت ژاپن به جناب اقای منوچهر متکی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در توکیو و وزیر سابق امور خارجه ج ا ا، مراسمی جهت تجلیل از خدمات ایشان در محل سفارت ج ا ا در توکیو برگزار شد. در این مراسم جناب آقای فوکودا نخست وزیر سابق ژاپن، آقای کومانو سفیر سابق ژاپن در ایران و رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن، جمعی از مقامات پارلمانی و وزارت امور خارجه ژاپن، تعدادی از تجار ایرانی مقیم توکیو و همکاران سفارت حضور داشتند. 
این مراسم ابتدا با سخنرانی دکتر نظر آهاری سفیر ج ا ا در توکیو اغاز شد. دکتر نظر آهاری اقدام اعطای نشان امپراطور ژاپن را حاکی از قدردانی از تلاشهای جناب آقای متکی در طول سالهای سفارت و وزارت در جهت ارتقای روابط دوستانه ایران و ژاپن دانستند. 
آقای فوکودا نخست وزیر اسبق ژاپن نیز به خاطرات خوب روابط خود با جناب متکی در زمان سفارت ایشان در توکیو و نیز پس از آن در مدتی که وزیر امور خارجه بودند اشاره کردند. آقای فوکودا آقای متکی را شخصیت صادقی خواندند و روابط 25 ساله اش را دوستی تغییر ناپذیر دانستند و ابراز امیدواری کردند که جناب آقای متکی از این پس نیز همچنان به تلاشهای ارزشمند خود را جهت دوستی دو ملت ایران و ژاپن ادامه دهند و نشان امپراطوری را قدردانی از زحمات بی دریغ ایشان دانستند. 
در این مراسم نیز آقای کومانو سفیر سابق ژاپن در تهران و رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن به نقش جناب آقای متکی در پیشرفت روابط دو جانبه اشاره کردند و عنوان داشتند که در زمان سفارتش در تهران همواره از حمایت های آقای متکی برخوردار بودند. کومانو افزود که  ابراز همدردی و کمک ایشان در ماجرای زلزله ژاپن همواره در قلب مردم ژاپن حفظ خواهد شد. وی اقدام شایسته دولت ژاپن برای اعطای این نشان را قدردانی از تلاشهای جناب آقای متکی برای ارتقاء روابط دو کشور خواندند و ابراز امیدواری کردند تا همچنان در توسعه روابط دو کشور فعال باشند. 
جناب آقای متکی نیز طی سخنانی عنوان داشتند که امروز روز بزرگی برای من و روابط ايران و ژاپن مي باشد. سپس آقای متکی به سابقه آشنایی خود با ژاپن در زمان نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی ایران اشاره کردند و به تجارب ارتباطی خود با ژاپن بعنوان سفیر پرداختند. وی به ذکر توصیه شیخ السفرا در توکیو اشاره کردند که گفتند توصیه من برای کار با ژاپن این سه چیز است: صبر، صبر و صبر. آقای متکی به سه ویژگی سخت کوشی، صبوری و همبستگی ملی مردم ژاپن را نردبان ترقی مردم ژاپن نام بردند. ایشان به سیاست اعتماد سازی مسئولین ژاپن پس از جنگ و تلاش برای ایجاد روابط خوب با کشورهای آسیایی اش را اشاره کرده و آنرا نشانه حاکمیت تدبیر مقامات ژاپنی برای غلبه بر گذشته و همکاری در آینده نام بردند. ایشان افزودند که ملتها درسهای زیادی می توانند از یکدیگر بیاموزند. وی در پایان ضمن قدردانی از دولت ژاپن بخاطر اهدای این نشان ارزشمند آنرا به قربانیان بمباران اتمی هیروشیما و ناکاساکی و قربانیان 8 سال جنگ تحمیلی ایران تقدیم کرد.
 
 
 


١٦:٤١ - 1396/08/16    /    شماره : ٤٨٤٧٩٨    /    تعداد نمایش : ٨٠٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران