گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سومین کنفرانس منطقه ای و دوازدهمین کنفرانس تونل ایران از تاریخ 6 تا 8 آذر 1396در هتل المپیک تهران


  چاپ        ارسال به دوست

سومین کنفرانس منطقه ای و دوازدهمین کنفرانس تونل ایران از تاریخ 6 تا 8 آذر 1396در هتل المپیک تهران

امروزه، تغییرات سریع اقلیم در کره زمین و پیامدهای ناگوار آن که حاصل صنعتی شدن جوامع بشری در قرن اخیر بوده است، به عنوان یکی از دغدغه های اصلی بشر در جوامع بین المللی مطرح است. در این راستا، در سالهای اخیر، تمامی سازمانهای بین المللی مرتبط یکی از اهداف استراتژیک خود را یافتن راهکارهای عملی برای کند کردن این روند یا کاهش اثرات آن تعریف نموده اند. در این میان انجمن بین المللی تونل (ITA) نیز یکی از مأموریت های اصلی خود را روشن نمودن نقش تونلها و فضاهای زیرزمینی در کاهش اثرات این پدیده معرفی نموده است.

یکی از دلایل مهم تغییرات اقلیم، بالا رفتن انتشار و تولید گازهایی مانند دی اکسید کربن است که عمدتاً ناشی از مصرف سوخت های فسیلی از جمله در حمل و نقل شهری می باشد. استفاده از تونلهای شهری برای توسعه حمل و نقل عمومی با کاهش ترافیک شهری می تواند نقش مهمی در کاهش انتشار این گازها در سطح شهرها داشته باشد. با استفاده از تونلهای بلند جاده ای و ریلی به ویژه در مناطق با پوشش گیاهی و اکوسیستم حساس، می توان ضمن کاهش مسافتها و در نتیجه کاهش انتشار کربن، از محیط زیست و پوشش گیاهی که یکی از عوامل جذب کربن موجود در جو زمین می باشد، محافظت نمود و در نتیجه روند افزایش انتشار کربن در جو را کند نمود.

کاهش بارندگیها در بسیاری از نقاط جهان از جمله در خاور میانه و ایران باعث کاهش سریع منابع آب در برخی نقاط شده است. تونلهای انتقال آب می توانند با انتقال آب از مناطق برخوردار از منابع آب به مناطق خشک نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت و کاهش سایر اثرات منفی این پدیده مخرب دارند. در بسیاری از کشورها نیز تغییر اقلیم باعث افزایش بارندگی و وقوع سیلابهای وسیع شده است. در این کشورها نیز سیستم های جمع آوری و تونلهای انتقال سیلاب نقش اساسی در کاهش این اثر مخرب تغییر اقلیم خواهند داشت.

همچنین توسعه بهره برداری از انرژیهای پاک که در تولید آنها هیچگونه سوخت فسیلی مصرف نمی شود نیز از راهکارهای مهم کند کردن روند تغییرات اقلیمی می باشد. استفاده از انرژی پاک آبهای جاری و ساخت نیروگاههای برق آبی که بخش مهمی از آنها در زیر زمین ساخته می شوند، نشان دهنده نقش اساسی تونلها و فضاهای زیرزمینی در جهت کنترل روند تغییرات اقلیم می باشد.

علاوه بر راهکار کاهش اثرات و کند کردن روند تغییر اقلیم، راهکار دیگر، سازگاری با تغییر اقلیم از طریق ایجاد فضاهای زیرزمینی با کاربردهای مختلف است که به دلیل قرار گرفتن در عمق زمین نیاز کمتری به مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش دارند.

 

Link:

http://www.itc2017.ir/index.php/itc/itc2017

 

 


٠٦:٤٩ - 1396/08/17    /    شماره : ٤٨٤٨٩١    /    تعداد نمایش : ٢٦٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران