گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
امور گذرنامه و روادید

 قابل توجه هموطنان گرامی: در صورت مراجعه حضوری یا ارسال پستی مدارک، ارائه تصویر کارت اقامت معتبر یا تصویر ویزای معتبر ضروری می باشد.
 

اطلاعات عمومی در مورد گذرنامه

 

1- مدت اعتبار گذرنامه های جدید 5 سال می باشد که پس از گذشت پنج سال از تاریخ صدور آن باید تجدید شود.


2- محل اقامت قانونی افراد در گذرنامه های قدیمی صفحه 8 و در گذرنامه های جدید در صفحه 3درج گردیده است و ارتباطی به ویزای دائم (اقامت دائم) ندارد. به سخن دیگر برای مقامات ایرانی، مستندات گذرنامه ای ملاک عمل است که توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درج شده باشد.


3- دارندگان گذرنامه با محل اقامت ژاپن پیش از مسافرت به ایران , نیازی به گرفتن مهر خروج مکرر از بخش کنسولی سفارت ندارند.


4- دارندگان گذرنامه با محل اقامت ایران به محض ورود به ایران باید نسبت به دریافت مهر خروج از ایران با ارایه  اصل شناسنامه (و کارت پایان خدمت برای آقایان) اقدام نمایند.


5- بانوان مقیم ایران که گذرنامه خود را از بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو دریافت نمودند و حالا تمایل دارند که بدون همسر و به همراه فرزندان خود به ایران مسافرت می نمایند , پیش از سفر , برای دریافت مهر خروجی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران باید فرم اجازه خروج را که توسط شوهر امضاء شده و به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو رسیده , به همراه داشته باشند .


6- در صورت افزوده شدن نام فرزند در گذرنامه معتبر قدیمی برای کسانی که مقیم ایران هستند, برای اصلاح مهر خروج مکرر, گرفتن فرم اجازه خروج فرزند الزامی است که به تایید سفارت رسیده باشد .


7- امکان اضافه نمودن همراه (فرزند یا همسر) و یا تغییر محل اقامت در گذرنامه های جدید وجود ندارد , و آن دسته از هم وطنانی که اقدام به ازدواج می کنند و یا صاحب فرزندی می شوند , باید برای همسر یا فرزند خود درخواست گذرنامه جدید نمایند.

8-هم وطنان گرامی پس از دریافت گذرنامه جدید می بایستی قبل از مسافرت ,  نخست به وزارت کشور ژاپن ( Home Office )  مراجعه و نسبت به درج محل اقامت خود اقدام نمایند.

9- با توجه به دستورالمعل های صادر شده از سوی مراجع زیر ذی ربط , از آن جایی که هر گونه دریافت خدمات کنسولی منوط به ارایه کد ملی از سوی متقاضیان است . بنابراین از آن دسته از هم وطنانی که تا کنون اقدام به دریافت کد و کارت ملی ننموده اند, ضروری است هم زمان با درخواست هر گونه خدمات کنسولی ، مدارک مربوط به دریافت کارت ملی را نیز به بخش کنسولی سفارت تحویل دهند. ( خواهشمند است برای آگاهی از مدارک لازم برای دریافت کارت ملی به بخش کارت ملی در بخش کنسولی سایت مراجعه نمایید.)

همان طور که در قسمت مربوط توضیح داده شده است یکی از مدارک اصلی برای کسانی که قصد دارند تا گذرنامه همسر و یا فرزندان خود را از گذرنامه خود جدا  (تفکیک) کنند و یا برای بانوانی که درخواست جدا کردن و صدور گذرنامه جداگانه برای فرزندان هستند، اجازه شوهر برای زن و ولی قانونی  فرزندان و نیز امضاء فرم اجازه خروج در حضور مسئول مربوط بخش کنسولی ضروری است.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران