گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

اطلاعات کلی ژاپن 

1 . موقعیت جغرافیایی

کشور ژاپن (نیپونNipponیانیهونNihonبهزبانژاپنی) مجمع الجزايري است در اقیانوس آرام به طول 3800 کیلومتر كه در امتداد شمال شرقي قاره آسيا واقع شده و مركب از4جزيره اصلي به­نام­هاي هوكايدو،هنشو، شيكـوكــو، كيـوشــو و 6848 جزيره كوچك (مجموعاً 6852جزيره) مي­باشد و 378000 كيلومتر مربع وسعت دارد و از نظر مساحت شصت و یکمین کشور جهان محسوب می شود. كل خاك ژاپن معادل 3/0 درصد مساحت خاكي كره زمين (کمتر از یک چهارم مساحت ایران) بوده و73% از مساحت اين كشور را كوهساران جنگلي تشكيل داده است. بلندترين قله ژاپن فوجي نام داردكه ارتفاع آن 3776 متر است. (ميـزان بارش بـاران در ژاپن بطور متوسط ساليانه 1700 الي 1800 ميليمتر مي باشد).

2. جمعیت

بر اساس سرشماری رسمی، جمعیت ژاپن در اول ماه اکتبر 2015 ، 127 میلیون و 94 هزار و 745 نفر (رتبه یازدهم در جهان) بود که در مقایسه با سرشماری پنج سال پیش از آن، 8/0 (صفر ممیز هشت) درصد کمتر است. این سرشماری نشان می دهد که روند کاهش جمیعت ژاپن (از اولین سرشماری انجام شده در سال 1920 به این سو) آغاز شد و طبق برخی پیش بینی ها جمعیت ژاپن در سال 2050 زیر 100 میلیون نفر خواهد بود.

تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 338 نفر می باشد. از نظر طول عمر با میانگین 7/83 سال اولین رتبه جهان را به خود اختصاص داده است.(ایران با میانگین طول عمر 5/74 سال، رتبه 45 است).

ترکیب جمعیت از نظر رده بندی سنی :

0 تا 14 سال:   6. 12 %

15 تا 65 سال:    3. 60 % 

65 سال به بالا:      1. 27 %

روند رو به رشد پیری جمعیت و عدم رشد موالید در حد نرخ جایگزینی، یکی از چالش های مهم جامعه ژاپن محسوب می شود.

3. آموزش و تحصیلات

نظام آموزش عمومی در ژاپن قدمت زیادی داشته و سابقه آن در عصر مدرن به حدود 150 سال پیش باز میگردد. در این کشور برای کودکان 4 تا 6 سال کودکستان وجود دارد و سپس از سن 6 سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند.مدت آموزش در مدارس ابتدائي 6 سال است و دانش آموزان در اين دوره به فراگيري زبان ژاپني، علوم اجتماعي، حساب، علوم، موسيقي، هنر، صنايع دستي، خانه داري، ورزش و اخلاق مي پردازند. دوره دبیرستان از سن 12 سالگی شروع می شود و به دو مقطع مقدماتی و اصلی تقسیم می گردد.مدت تحصيل دردبيرستانهاي مقدماتي3 سال است و اجباري می باشد. فارغ­التحصيلان دبيرستانهاي مقدماتي پس از گذراندن يك آزمون ورودي مي توانند به دوره اصلی دبيرستان که 3 سال است راه يابند.

سيستم آموزش عالي در ژاپن كه فارغ التحصيلان دبيرستانها را پس از برگزاري آزمون ورودي مي پذيرد شامل دانشگاهها، كالج هاي مقدماتي، كالج هاي تكنولوژي و مدارس تخصصي مي باشد. دانشگاههـاي ژاپــن به دو صورت دولتــي و خصوصي مي باشد. آموزش دانشگاهي عموماً 4 سال طول مي كشد، ولي براي رشته هاي پزشكي و دندانپزشكي 6 سال لازم است.

طبق آمار سال 2015 بیش از 61 %  از فارغ التحصیلان دبیرستان ها،وارد کالج یا دانشگاه و بسیاری دیگر وارد کالج های دوساله یا مراکز فنی و حرفه ای می شوند که از این نظر در رده سی ودوم جهان قرار می گیرد.

4- اديان و مذاهب

طبق قانون اساسي، آزادي مذهبي براي همه مردم كشور تضمين گرديده و هيچ سازمان و ارگان مذهبي نبايد از دولت امتيازي دريافت و يا هيچ گونه قدرت سياسي اعمال نمايد. حكومت و ارگانهاي حكومتي بايد از فعاليت در امر تعليمات مذهبي يا هرنوع فعاليت مذهبي پرهيز نمايند. اگر چه در ژاپن مذهب رسمي وجود ندارد معهذا آيين هاي شينتوييزم و بوداييزم درعموم مردم رواج داشته و بيشترين پيروان را بخود اختصاص داده اند. سایر ادیان از جمله اسلام و مسیحیت نیز دارای پیروانی می باشند.

5- ساختار حكومتي

حكومت در ژاپن بصورت سيستم پارلماني مي باشد. در قانون اساسي، پارلمان بعنوان عاليترين ارگان تصميم گيري پيرامون مسائل مملكتي تعيين گرديده است . امپراطور تنها بعنوان مظهر اتحاد مردم عنوان گرديده و كليه اعمال وي در رابطه با امور مملكتي بايستي با صلاحديد قبلي پارلمان انجام شود.

ژاپن داراي دو مجلس « نمايندگان »‌ و « مشاوران » مي باشد. مجلسين به عنوان چكيده و تحقق واقعي و عملي اصل حق حاكميت مردم تلقي گرديده و برطبق قانون اساسي، ارگان نمايندگي مردم، بالاترين ركن قدرت حكومتي و تنها ركن قانونگذاري كشور ميباشند. مطابق با قانون اساسي ژاپن،مجلس نمايندگان نسبت به مجلس مشاوران از تفوق و برتري برخوردار است.

نخست وزير از بين نمايندگان " مجلس نمایندگان"و از حزبی که اکثریت را دارد انتخاب مي شود. وزرا و اعضای کابینه نیز توسط نخست وزیر و اکثرا از بين نمايندگان پارلمان انتخاب مي شوند.

به روز رسانی در تاریخ خرداد 1397

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران