گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

پیشینه روابط بین ایران و ژاپن

روابط سیاسی ایران و ژاپن گذشته از سوابق تاریخی، با انعقاد یك قرارداد دوستی در سال 1308 شمسی رسما برقرار گردید. دولت ژاپن در سال 1305 شمسی، مبادرت به تاسیس یك نمایندگی تجاری در ایران نمود و به دنبال آن تمایل خود را بری برقراری روابط سیاسی ابراز داشت كه مورد استقبال ایران واقع شد. بدین ترتیب در فروردین ماه سال 1308 شمسی، پیمان نامه ی كه حدود و اساس روابط دو طرف را مشخص می نمود به امضاء رسید و در تیر ماه سال 1309 شمسی، سفارت ایران در توكیو گشایش یافت.   
با وقوع جنگ جهانی دوم در سال 1321، روابط دو كشور قطع گردید و با فشاری كه از سوی متفقین بر دولت ایران وارد می شد، ایران مجبور گردید در 9 اسفند ماه سال 1323 رسماً به ژاپن اعلان جنگ نماید. البته خصومت و تضاد منافع بین دو كشور وجود نداشت. اعلان جنگ به ژاپن ناشی از فشارهای انگلیس و شوروی كه ایران را به صورت «دو فاكتو » در اشغال خود داشتند، صورت گرفت. ولی عملاً به علت شرایط خاص جغرافیایی و عدم نفوذ نیروهای ژاپنی به منطقه خلیج فارس، جنگی میان دو كشور رخ نداد.
بعد از شكست ژاپن در جنگ جهانی دوم، ایران نیز همانند بسیاری از كشورهایی كه با ژاپن در حال جنگ بودند، در كنفرانس صلح ” سانفرانسیسكو “ شركت نمود و عهدنامه صلح با ژاپن را امضاء كرد. به دنبال این اقدام، مجدداً سفارتخانه های دو كشور در تهران و توكیو به ترتیب در سالهای 1332 و 1333 بازگشایی گردید.

در سال 1334، قرارداد دوستی دو كشور كه به علت جنگ عاطل مانده بود، به طور رسمی به مرحله اجرا درآمد و اسناد پذیرش متقابل آن در توكیو میان وزیر امور خارجه ژاپن و سفیر ایران مبادله گردید.        
روابط سیاسی ایران و ژاپن از این تاریخ به بعد در حال گسترش بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357، ژاپن با اعزام نماینده ی ویژه، علاقه مندی خود را در زمینه توسعه روابط مجدداً اعلام داشت و در سالهای گذشته روابط دوستانه و توسعه آن در دستور كار دو كشور بوده است. 
روابط سیاسی ایران و ژاپن از این تاریخ به بعد در حال گسترش بوده است.

 

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ژاپن  در سالهای اخیر      

روابط سیاسی دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در سال 2006 از تحرك و پویائی لازم و عملكردی بسیار مطلوب برخوردار بوده است. با همكاری نزدیك دو كشور، بسیاری از شوكهای خارجی كه می توانست به روابط دو جانبه وارد شود مدیریت و افق رو به توسعه در این روابط مورد انتظار است.در سال مزبور، مراودات، دیدارها و رایزنیهای بین مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در تمامی طول سال در جریان بوده و در این ارتباط ملاقات بین وزرای خارجه دو كشور، گفتگوهای مستمر تلفنی بین آنها، ارسال پیامها و دیدار در حاشیه اجلاسها و نشستهای بین المللی تداوم داشته است.
در یك نگاه كلی، ویژگیهای برجسته روابط سیاسی دو كشور را در سال 2006 در سه محور اصلی زیر می توان خلاصه كرد:
الف –تداوم و توسعه دیدار و رایزنی های مقامات عالیرتبه سیاسی دو كشور كه در ملاقاتها و گفتگوهای وزرای خارجه دو كشور تا سطح سفر فرستاده ویژه ریاست جمهوری به توكیو و اعزام هیاتهای پارلمانی به ایران بسط یافت.     
ب –توسعه رایزنی ها و تبادل نظر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و مقامات عالیرتبه ژاپنی در مسائل حساس بین المللی و منطقه ی كه به بیش از 300 ملاقات رسید
ج –اثر بخشی بخشی دیپلماسی عمومی ایران كه با توجه به جایگاه رسانه ها و افكار عمومی در تصمیم سازیها در ژاپن در اولویتهای روابط دو جانبه بوده است.

روند روابط خوب سیاسی بین دو کشور در طی سالهای اخیر نیز علیرغم فشار و تلاشهای کشورهای ثالث برای تقلیل روابط دوجانبه، این روابط سیاسی تداوم یافته است و دو کشور در تلاش بوده اند که روابط دیرینه را در سطح مطلوبی حفظ نمایند.  در سال 2008 با ملاقات سران دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در حاشیه اجلاس فائو در رم ایتالیا (ملاقات جناب اقای احمدی نژاد رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و جناب اقای فوکودا نخست وزیر محترم ژاپن ) مقدمه سفر آقای ناکاسونه وزیر خارجه وقت ژاپن به تهران در ماه مه سال 2009 فراهم گردید و متعاقب آن در سالهای 2009 و 2010 با سفر رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ایران و نیز رئیس محترم ایرانی گروه دوستی پارلمانی به توکیو روابط فیمابین توسعه محسوسی یافت.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران