گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

پیشینه روابط  ایران و ژاپن

روابط سیاسی ایران و ژاپن گذشته از سوابق تاریخی، با انعقاد یك قرارداد دوستی در سال 1308 شمسی رسما برقرار گردید. دولت ژاپن در سال 1305 شمسی، مبادرت به تاسیس یك نمایندگی تجاری در ایران نمود و به دنبال آن تمایل خود را بری برقراری روابط سیاسی ابراز داشت كه مورد استقبال ایران واقع شد. بدین ترتیب در فروردین ماه سال 1308 شمسی، پیمان نامه ای كه حدود و اساس روابط دو طرف را مشخص می نمود به امضاء رسید و در تیر ماه سال 1309 شمسی، سفارت ایران در توكیو گشایش یافت.

با وقوع جنگ جهانی دوم در سال 1321، روابط دو كشور قطع گردید و با فشاری كه از سوی متفقین بر دولت ایران وارد می شد، ایران مجبور گردید در 9 اسفند ماه سال 1323 رسماً به ژاپن اعلان جنگ نماید. البته خصومت و تضاد منافع بین دو كشور وجود نداشت. اعلان جنگ به ژاپن ناشی از فشارهای انگلیس و شوروی كه ایران را به صورت «دو فاكتو » در اشغال خود داشتند، صورت گرفت. ولی عملاً به علت شرایط خاص جغرافیایی و عدم نفوذ نیروهای ژاپنی به منطقه خلیج فارس، جنگی میان دو كشور رخ نداد.

بعد از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، ایران نیز همانند بسیاری از كشورهایی كه با ژاپن در حال جنگ بودند، در كنفرانس صلح ” سانفرانسیسكو “ شركت نمود و عهدنامه صلح با ژاپن را امضاء كرد. به دنبال این اقدام، مجدداً سفارتخانه های دو كشور در تهران و توكیو به ترتیب در سالهای 1332 و 1333 بازگشایی گردید.

در سال 1334، قرارداد دوستی دو كشور كه به علت جنگ عاطل مانده بود، به طور رسمی به مرحله اجرا درآمد و اسناد پذیرش متقابل آن در توكیو میان وزیر امور خارجه ژاپن و سفیر ایران مبادله گردید

روابط سیاسی ایران و ژاپن از این تاریخ به بعد در حال گسترش بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357، ژاپن با اعزام نماینده ی ویژه، علاقه مندی خود را در زمینه توسعه روابط مجدداً اعلام داشت و در سالهای گذشته روابط دوستانه و توسعه آن در دستور كار دو كشور بوده است.  

 

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در سالهای اخیر

روابط جمهوری اسلامی ایران و ژاپن از دیر باز همواره در سطح خوبی قرار داشته و ایران به عنوان یک کشور مهم و با موقعیت راهبردی، مورد توجه سیاستمداران این کشور بوده است. به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در سال 92 و انتخاب جناب آقای روحانی، فصل جدیدی در روابط دو کشور آغاز شد. دولت ژاپن با هدف نشان دادن رویکرد مثبت و حمایتی خود آقای کومورا معاون (حزبی) نخست وزیر را همراه با پیام کتبی به عنوان فرستاده ویژه نخست وزیر در شهریورماه سال 1392 به ایران اعزام نمود. متعاقب آن آقای آبه نخست وزیر ژاپن با جناب آقای روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ملاقات کرد. پس از آن آقای فومیو کیشیدا وزیر امورخارجه ژاپن به تهران سفر داشت و در 14 اسفندماه 1392 جناب آقای ظریف وزیر محترم امورخارجه به توکیو سفر نمود.

بدنبال دیدار سران دو کشور و وزرای امور خارجه، دیدار سایر مقامات دو کشور نیز رو به گسترش نهاد که از جمله آنها سفر سرکارخانم ابتکار معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در فروردین 93 به توکیو می باشد که طی آن یادداشت تفاهم همکاری های زیست محیطی بین دو کشور به امضا رسید. سفر وزیر محترم بهداشت به ژاپن و انعقاد تفاهم نامه همکاری های بهداشتی از دیگر تحولات مهم در سال 93 بوده است. آقای کیشیدا وزیر امورخارجه ژاپن مجددا در مهر ماه 94  به همراه مدیران تعداد زیادی از شرکت های بزرگ اقتصادی ژاپن به ایران سفر داشت و با جناب آقای روحانی، دکتر ظریف و دیگر مقامات دیدار نمود.

حصول توافق هسته­ای بین ایران و کشورهای 5+1 در سال 94 و حمایت ژاپن از برجام موجب شد روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد و دیدارهای مقامات عالی دو کشور همچنان تداوم داشته باشد.

در آذرماه سال 1395 جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان در راس هیات سیاسی اقتصادی به توکیو سفر نمودند و ضمن دیدار با مقامات عالی ژاپن از جمله نخست وزیر در خصوص تحکیم و توسعه مناسبات دو کشور تبادل نظر نمودند.

بدنبال انتخاب مجدد جناب آقای روحانی به ریاست جمهوری در سال 1396، دولت ژاپن در شهریور ماه مجددا اقای کومورا را بعنوان نماینده ویژه نخست وزیر ژاپن به تهران اعزام نمود. در اواخر اسفند همین سال آقای موری معاون ارشد  وزیر خارجه ژاپن به منظور برگزاری برگزاری کمیته مشورتی سیاسی معاونین وزاری امور خارجه دو کشور به تهران سفر و با جناب آقای عراقچی دیدار و گفتگو نمودند.

در مجموع بین سالهای 1397-1392 سران دو کشور هشت بار با یکدیگر دیدار داشته اند و وزاری خارجه نیز 9 بار با هم ملاقات کرده اند. بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت 1397 ، وزارت امور خارجه ژاپن با صدور بیانیه ای از این اقدام آمریکا ابراز تاسف و از برجام حمایت نمود. علاوه بر آن آقای تارو کونو و جناب آقای ظریف با یکدیگر گفتگوی تلفنی داشته و بر اساس توافق دو وزیر خارجه، یک هیات کارشناسی به ریاست آقای اوکا مدیر کل منطقه ای وزارت امور خارجه ژاپن به منظور بررسی شرایط و نحوه ادامه همکاری های دو کشور در شرایط جدید در تاریخ 6-5 خرداد 97 عازم ایران گردید و با آقایان عراقچی و فرازنده دیدار نمود.

از دیگر سفرهای مقامات کشورمان می توان به سفر جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در مهر ماه 1397به منظور شرکت در اجلاس STS که هر ساله در شهر کیوتو برگزار می شود و همچنین سفر جناب آقای باقرپور مدیر کل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان جهت شرکت در اجلاس آلکو در مهر ماه 1397 به توکیو اشاره نمود. در زمینه حقوق بشر نیز سیزدهمین دور گفتگوهای حقوق بشری بین ایران و ژاپن در دی ماه 1397 با حضور مدیران کل حقوق بشر دو کشور در تهران برگزار شد.

دی ماه 1397 شاهد رویداد بزرگی در روابط دو کشور بودیم و آن برگزاری مراسم رسمی آغاز نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن در تاریخ پنجشنبه 27 دی ماه 1397 در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو بود. این مراسم با حضور آقای کیشیدا وزیر امور خارجه سابق ژاپن و رئیس کنونی گروه دوستی پارلمانی ژاپن- ایران و تعداد زیادی از مقامات سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و علمی ژاپن، سفرا و دیپلماتهای مقیم و همچنین جمع کثیری از همکاران سفارت، ارگانها و ایرانیان مقیم ژاپن برگزار شد.

در راستای مناسبات پارلمانی بین دو کشور می توان به ملاقات جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی با آقای اوشیما رئیس محترم مجلس نمایندگان ژاپن اشاره نمود که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو IPU در شهریورماه 94 در نیویورک صورت گرفت. سفر رئیس کمیسون خارجی مجلس مشاوران ژاپن به ایران، سفر نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، سفر جمعی از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و سفر تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سال 1396 نیز از دیگر مهمترین رویدادهای این حوزه می باشند.

بهمن ماه نیز شاهد رویداد دیگری در روابط دو جانبه بودیم و آن سفر جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در تاریخ 24-23 بهمن ماه 1397 به ژاپن بود. ایشان در راس هیاتی و بنا به دعوت جناب آقای داته رئیس مجلس مشاوران ژاپن به این کشور سفر و با مقامات عالی ژاپن از جمله نخست وزیر، روسای دو مجلس و رئیس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران دیدار و گفتگو نمودند. این سفر تاثیر زیادی بر توسعه روابط دو کشور بویژه در حوزه پارلمانی داشت.   

 

به روز رسانی: بهمن 1397

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران